Fri fragt og hurtig levering Levering 2-5 dage Altid mindst 5 års produktgaranti Gratis fragt over 400 kr. Danmarks største og bedste udvalg af solfilm Levering 2-5 dage Gratis fragt over 400 kr. 14 dages returret
solfilmgruppen
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
0,00 kr. 0

Kurv

Ingen varer i kurven.

Fri fragt og hurtig levering Levering 2-5 dage Altid mindst 5 års produktgaranti Gratis fragt over 400 kr. Danmarks største og bedste udvalg af solfilm Levering 2-5 dage Gratis fragt over 400 kr. 14 dages returret
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Solfilm og vinduesfolie på Grønland

Solvarme på Grønland adskiller sig væsentligt fra solvarme i Danmark på grund af de forskellige klimatiske forhold. Grønland har lange og kolde vintre med temmelig lidt sollys og korte, men lyse somre med næsten konstant sollys. Det sidste særligt i de nordlige dele. I Nuuk er der eks. gns 7 dagstimer med sol mod 8 i København i juni. Til gengæld er temperaturen ca. dobbelt så høj i København.

Solfilm på Grønland

Midnatssol i Grønland er også et helt særligt fænomen hvor solen ikke går ned om natten. Det sker nord for den nordlige polarkreds i sommermånederne. Når der er midnatssol i Grønland glider dag og nat sammen og det er en helt særligt fænomen som også tiltrækker turister og det kan variere fra få dage til flere måneder og længere jo mere nordpå man kommer.

Hos Solfilmgruppen oplever vi flere og flere henvendelser fra Grønland omkring solfilm. De gener omkring skarp sol og for megen solvarme rammer naturligvis også boliger og virksomheder på Grønland og derfor efterlyses løsninger som kan afhjælpe dette. Solfilm er nærliggende og en god løsning. Vi sender således jævnligt pakker med solfilm i rulle eller udskåret på egne mål til Grønland. Fragt og fragtomkostninger til Grønland til være en udfordring men vi er glade for at kunne præsentere nye fragtpriser. Vi kan således nu sende til solfilm til Grønland for DKK 495. Læs nærmere vilkår og om fragttid på vores handelsbetingelser nederst på siden.

Læs videre om solfilm om UV stråling
Læs videre om solfilm og ovenlysvinduer
Læs videre om solfilm og sommerhuse
Læs videre om solfilm, solafskærmning og udestuer

Case Glyptoteket – solfilm i vinterhaven i museum

Målt på besøgende er Glyptoteket et af de største kunstmuseer i Danmark. Med spændende faste og særu...

For meget varme i nybyggeri – prøv solfilm

Der er flere og flere undersøgelser som konkluderer at der er for meget varme i nybyggede boliger. Å...
solfilm uv stråler

Solfilm og UV-stråling

Solfilm kan blokere op til 99% af de skadelige ultraviolette (UV) stråler fra solen. UV-stråler kan ...
solfilm

Solfilm priser og kvaliteter, hvad er forskellen…?

Selv for et trænet øje, er det umuligt at se på en solfilm, om den er god eller dårlig, effektiv ell...

Case:Varmesænkning i showroom ved montering af solfilm

Et showroom er et sted man skal have lyst til at opholde sig og have et behageligt klima for de ansa...
solfilm webshop

Solfilmsæsonen 2025 – velkommen til vores nye website

Vi er glade for at kunne præsentere vores nye, opdaterede website! Vores mål har været at skabe en p...
solfilm uv stråler

Solfilmsæsonen 2022 kan starte

Foråret 2022 er stærkt på vej og med det får vi forhåbentligt højere temperaturer og solfilmsæs...
solfilm

Solfilm, spejlfilm, vinduesfilm, klæbefolie eller sandblæst folie?

Vi får her hos Solfilmgruppen ofte en del henvendelser om hvilket eller hvilke produkter man skal væ...
Kontakt

Solfilmgruppen A/S
Roskildevej 16
2620 Albertslund
NB. Besøg kun for afhentning på adressen

E-mail: shop@solfilmgruppen.dk

CVR-nummer: 20170492

solfilmgruppen
© 2025 Solfilmgruppen
mobilepaydankortvisavisamastercardmaestro